Lampart

LAMPARTY to dostojne i potężne koty, blisko spokrewnione z lwami, tygrysami i jaguarami. Zamieszkują Afrykę Subsaharyjską, północno-wschodnią Afrykę, Azję Środkową, Indie i Chiny. Jednak ich populacja jest silnie zagrożona wyginięciem, zwłaszcza poza Afryką.
Lampart oprócz niezwykłej siły posiada umiejętność wspinaczki, aby upolowane ofiary wciągnąć na drzewa.
Dzięki temu może uchronić swój łup przed padlinożercami, takimi jak hieny. Lampart chętnie wykorzystuje także drzewa podczas polowania, stapiając się z liśćmi dzięki cętkom na futrze, a następnie skokiem z gałęzi atakując zaskoczoną ofiarę. Ten nocny drapieżca potrafi również niepostrzeżenie podkradać się do antylop, jeleni i guźców przez wysoką trawę. W pobliżu siedzib ludzkich, lampart często atakuje psy, a nawet i ludzi.
Lampart jest znakomitym pływakiem i świetnie czuje się w wodzie, gdzie poluje na ryby i kraby.
Samice lamparta mogą rodzić młode przez cały rok. Zwykle na świat przychodzi dwoje młodych o szarej barwie sierści z ledwie widocznymi cętkami. Matka opiekuje się nimi i przenosi z miejsca na miejsce, aż do osiągnięcia przez nie wieku pozwalającego na zabawę i naukę polowania. Młode pozostają z matką przez około dwa lata. Lamparty z reguły prowadzą samotniczy tryb życia.
Większość lampartów ma jasne umaszczenie z wyraźnymi ciemnymi cętkami ułożonymi we wzór tzw. rozetki, kształtem przypominającej różę. Czarne lamparty, które wydają się być jednolitej barwy (bardzo trudno odróżnić ich cętki) powszechnie nazywane są czarnymi panterami.